[Nameplate] Fair ~ 89°F  
High: 96°F ~ Low: 74°F
Friday, Aug. 22, 2014

Thayer swim team finishes fourth at district meet

Thursday, August 1, 2002

The Thayer swim team finished fourth at the district swim meet in West Plains on July 20.

The team from West Plains won the meet with 443 points followed by Lebanon with 359 points, Mountain View with 304 points, Thayer with 238 points, Willow Springs with 198 points, Marshfield with 185 points, Houston with 160, Mountain Grove and Ava with 157 points and Cabool with 73 points.

To qualify for the district meet, swimmers had to place first, second or third in their event during the regular season.

Individual trophy winners from the meet were Alex Hower in the 8-and-under girls division, and Valerie Dixon in the 15-16 girls division. Other results from the meet include:

8 and under boys:Levi Hargrove, second in backstroke, fifth in butterfly, sixth in short freestyle; Joeseph Hart, sixth in long freestyle and backstroke; Cody Lee, fifth in individual medley.

9-10 boys:Chris Lee, first in butterfly, second in individual medley, third in short freestyle; Brandon Orchard, second in short freestyle, third in long freestyle, ourth in butterfly; Derek Orchard, fourth in individual medley, fifth in short freestyle and butterfly.

11-12 girls:Courtney Sharp, third in backstroke and butterfly, fifth in individual medley; Cassie Langwell, third in short freestyle and breaststroke, sixth in long freestyle.

11-12 boys:Lane Brewer, first in butterfly, third in long freestyle and backstroke; Seth Lee, first in breaststroke.

13-14 girls:Charlie Steed, first in butterfly, second in breaststroke, third in individual medley; Heather Watson, fifth in backstroke, sixth in short freestyle.

13-14 boys:Jeremy Turner, sixth in backstroke and long freestyle.

15-16 girls:Valerie Dixon, first in individual medley, backstroke and butterfly; Stephanie Cash, fourth in short freestyle; Sarah Thompson, sixth in short freestyle.

17 and over girls:Christin Bohrisch, second in long freestyle and butterfly, third in long freestyle; Leanne Turner, fourth in individual medley and short freestyle, fifth in long freestyle; Sara McFann, third in backstroke.

17 and over boys:Frank Dixon, second in backstroke and butterfly, third in individual medley; Dustin Adams, fifth in long freestyle, sixth in short freestyle.Winners in relay team events included:

8 and under girls:Alex Hower, Sierra Carpenter and Courtney Hargrove: third place in medley relay; Alex Hower, Carissa Scogin, Sierra Carpenter and Courtney Hargrove: fourth in free relay.

9-10 boys:Brandon Orchard, Derek Orchard, Brandon Martin and Chris Lee: second place medley relay; Brandon Orchard, Derek Orchard, Tony Ary and Chris Lee: third place free relay.

11-12 girls:Kassie Burr, Cassie Langwell, Courtney Sharp and Laura Reed: first place in medley and free relays.

11-12 boys:Lane Brewer, Seth Lee and Luke Martin: third place in medley and free relays.

13-14 girls:Heather Watson, Charlie Steed and Sallie McFann: third place in medley relay, fourth place in free relay.

17 and over girls:Christin Bohrisch, Sara McFann and Leanne Turner: second place in medley relay; Christin Bohrisch, Sara McFann, Valerie Dixon and Leanne Turner: third place in free relay.

17 and over boys:Frank Dixon, Val Dixon and Dustin Adams: fifth place in free relay.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration. If you already have an account on this site, enter your username and password below. Otherwise, click here to register.

Username:

Password:  (Forgot your password?)

Your comments:
Please be respectful of others and try to stay on topic.