[Nameplate] Overcast ~ 63°F  
High: 73°F ~ Low: 55°F
Saturday, Apr. 30, 2016

Top shotgunners take honors in Olympic Qualifier

Wednesday, June 29, 2011

The best of Arkansas's young trapshooters took gold, silver and bronze medals in the recent 2011 Arkansas Junior Olympic State Qualifier at the Delta Conference Center near Tillar in southeastern Arkansas.

The competition was on the center's True International Bunker Trap fields, the type facilities shooters face in national, international and Olympic events.

The Junior Olympic Qualifier was part of the Arkansas Youth Shooting Sports Program, a highly popular project of the Arkansas Game and Fish Commission.

It is directed by J.D. "Chuck" Woodson.

The medal winners:

Men's Division

Overall:

Chris Minyard, Malvern, gold; Hunter Gallant, Batesville, silver; Josh Hall, Mount Ida, bronze.

Women's Division Overall:

Amber Culwell, Rose Bud, gold; Haley Colbert, Texarkana. Silver; Callie Walker, Ashdown, bronze.

Men's Class J1:

Jacob Powell, Enola, gold; Avery Lamb, Nashville, silver; Alec Bolin, Russellville, bronze.

Men's Class J2:

William Fryar, Oden, gold; Zachary Hays, Alma, silver; Hunter Seitz, Berryville, bronze.

Men's Class J3:

Dustin McGowen, Greenwood, gold; Preston Young, Greenwood, silver; Clay Williams, Bee Branch, bronze.

Women's Class J1:

Kellie Diederich, Austin, gold; Allison Dodge, Hot Springs, silver; Lisa Ogden, Combs, bronze.

Women's Class J2:

Hannah Powell, Enola, gold; Lynlee Russell, Texarkana, silver; Hannah Mattson, Texarkana, bronze.

Women's Class J3:

Savannah Waddle, Damascus, gold; Alyssa Stobbs, Hartman, silver;

Twenty-four young Arkansans were invited to attend the Junior Olympic Development Camp at the Olympic Training Center in Colorado Springs, Colo.

They are: Hunter Gallant, Batesville; Chris Minyard, Malvern; Jacob Powell, Enola; Josh Hall, Mount Ida; Dustin McGowen, Greenwood; William Fryar, Oden; Zachary Hays, Alma; Avery Lamb, Nashville; Hunter Seitz, Berryville; Alec Bolin, Russellville; Taylor Teague, Nashville; Noah White, Rose Bud; Brady Cotton, Huntsville; Reed McPherson, Stuttgart; Dylan Eubanks, Rector; Zach Eagleson, Green Forest; Nicholas; Stithem, Bee Branch; Will Henry, Batesville; Austin Odom, Benton; Austin Wilder, Amity; Jack Hudgens, Berryville; Joshua Britton, Magazine; Nate Lutz, Russellville, and Riley Spann, Redfield.



Respond to this story

Posting a comment requires free registration: